Fërgesë Tirane

From Recidemia English
Jump to: navigation, search


Description

Ingredients

 • speca 10 copë mesatare
 • domate 4-5 kokrra mesatare
 • vaj 2 filxhanë kafeje
 • miell 1 lugë gjelle
 • vezë 2 kokrra
 • hudhra 4-5 thelpinj
 • gjizë 4-5 lugë gjelle
 • spec djegës (sipas dëshirës)

Procedures

 1. Pasi u eshte hequr bishti dhe farat, specat lahen dhe skuqen.
 2. Në vajin qe ngelet hidhen domatet e qëruara nga cipa dhe të grira hollë, kaverdisen derisa masa të trashet, hiqen nga zjarri dhe shtohen vezët, speci djegës, majdanozi i grirë hollë, gjiza ose djathi.
 3. Masa vendoset në pjatë dhe sipër vendosen specat e fërguar.